خانهCNCدستگاه خراطی روتاری
دستگاه خراطی روتاری

دستگاه خراطی روتاری

کسانی که با دستگاه های سی ان سی کار می کنند به احتمال زیاد اسم دستگاه روتاری چوب را نیز شنیده اند و با نحوه عملکرد آن آشنایی دارند. در حقیقت دستگاه های روتاری به دو صورت دستی و ماشینی ارائه می شوند که نوع دستی آن برای کارهای کوچک و نوع ماشینی آن برای خطوط تولید شرکت های مختلف به کار گرفته می‌شود. از مزایای اصلی دستگاه‌های روتاری ماشینی به کیفیت بالا، دقت و سرعت عمل آنها می توان اشاره کرد که به نقش کامپیوتر در عملکرد آنها اشاره دارد. بنابراین در این مطلب با می‌خواهیم به صورت جزئی به بررسی دستگاه روتاری چوب بپردازیم و نحوه عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

دستگاه روتاری چوب چیست؟

دستگاه روتاری چوب به صورت تلفیقی از یک ماشین مکانیکی و برنامه کامپیوتری تشکیل شده است که کنترل آن توسط نرم افزارهای هوشمند صورت می‌گیرد و بخش مکانیکی آن وظیفه برش چوب را بر عهده دارد. عملکرد این دستگاه تقریباً مشابه با سایر دستگاه های سی ان سی است و مهمترین نقش آن را برنامه کامپیوتری و نرم افزار بر عهده دارد. در مقایسه دستگاه های روتاری دستی با دستگاه های ماشینی می توان ادعا کرد که کامپیوتر وظیفه اپراتور را برعهده گرفته و از لحاظ مختلفی به کیفیت کار آن کمک میکند. 

دستگاه روتاری چوب از قسمت های مختلفی استفاده شده است که هر کدام از آنها وظیفه متفاوتی بر عهده دارد. ابزارهای برشی، محور حرکتی، میز برشی، اسپیندل کامپیوتر مهمترین بخش های این دستگاه‌ها هستند که به صورت پیوسته و یکپارچه با هم در ارتباط بوده و اپراتور به کمک کامپیوتر عملکرد همه آنها را کنترل می‌کند. در حقیقت، نقش اپراتور فقط در مرحله کامپیوتری و قرار دادن نمونه بر روی میز محدود می شود و تاثیر مستقیمی بر عملکرد دستگاه ندارد.

اجزاء دستگاه روتاری

با عنایت به شبیه بودن دستگاه cnc چوب روتاری با بقیه دستگاه های سی ان سی می توان ادعا نمود که اکثر بخش‌های آن شبیه به هم می باشند یا اینکه دارای عناوین شبیه به هم هستند به شکل کلی قسمت ها و قطعات این دستگاه ها را می توان چند وسیله و ابزار کلی دانست که در قدرت و ابعاد با یکدیگر متفاوتند. به عنوان مثال دستگاه optima2040، با قدرت بالای خود می تواند به همه انواع چوب با هر نوع ضخامتی نفوذ کند.

اسپیندل

کسانی که با روتر دستی آشنایی دارند، به خوبی عملکرد آن را درک می‌کنند ودر مورد دستگاه روتاری چوب نیز نقش اسپیندل همانند یک روتر دستیاست. این دستگاه بر اساس قدرت بر واحد اسب بخار یا وات در بازار عرضه می‌شود و وظیفه چرخاندن ابزار برشی مانند دریل مته را بر عهده دارد. اسپیندل وظیفه انجام دستورات سیستم کنترلر برای تامین سرعت هایمختلف را انجام می دهد. برای برش پلاستیک، چوب و مواد نرم می‌تواند سرعت دستگاه را از ۸۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دور در دقیقه تنظیم کند. البته لازم به ذکر است که اسپیندل طراحی شده برای برش فلزات می تواند از ۲۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه را فراهم کند. جالب است بدانید که روتر های استفاده شده در دستگاه روتاری چوب قادر به برش فلزات نیز هستند، با این حال معمولا استفاده از آنان محدود به فلزاتی مانند آلومینیوم می‌شود. هنگام برش فلزات یا ترکیبات کامپوزیتی بر پایه کربن، لازم است که سرعت اسپیندل بسیار بالا انتخاب شود و طراحان این دستگاه از یک سیستم خنک کننده برای خنک کردن ابزار برشی استفاده می‌کند.اسپیندل ها توسط کنترلر دستگاه روتاری چوب کنترل می‌شوند و معمولاً سرعت آنها بر اساس جنس مواد و میزان تغذیه جریان ورودی به دستگاه تنظیم می شود. در نمونه های مدرن این دستگاه ها سعی شده است که از سنسور های حرکتی و لمسی برای بالابردن امنیت کار استفاده شود.

میز برش

میز برش محلی است که تمامی کارها و فعالیت دستگاه روتاری چوب بر روی آن اتفاق می افتد. میزهای برش ممکن است در چندین نوع مختلف تولید شوند که عملکرد آنها تقریباً یکسان است. وظیفه اصلی میز برش به صورتی است که قطعات برشی را نگه داشته و مانع از حرکت آنها در جریان برش است. طرح های مختلفی از میز برش  برای این دستگاه ها وجود دارد که تلاش می‌شود طراحی آنها به عملکرد موثر دستگاه منجر شود. برخی از رایج ترین طرح های میز برش شامل میز های تخت یا  T-slot هستند که دارای یک شیار T مانند است که به بالا رفتن امنیت کار همچنین قرار گرفتن نمونه کار بر روی میز کمک می‌کند. طراحی میز برش دستگاه روتاری چوب با توجه به عملکرد کلی دستگاه صورت می‌گیرد و ممکن است برخی از آنها ثابت و برخی نیز متحرک باشند. در حقیقت سازندگان این دستگاه‌ها، سعی می کنند که حرکت دستگاه در یکی از جهت های مختلف را به حرکت میز واگذار کند و بخش دیگر از حرکت آن توسط محور دستگاه و جابجایی اسپیندل تامین شود.

سیستم محور خطی

این سیستم به مانند یک محور بر روی میز به صورت افقی نصب می‌شود و وظیفه اصلی نگه داشتن و حرکت دادن اسپیندل را برعهده دارد. زمانی که اپراتور با یک دستگاه روتر چوبی دستی کار میکند، از دو طرف آن را گرفته در جهت های مختلف حرکت می‌دهد. نقش سیستم محور خطی نیز به همین شکل است و اسپیندل توسط ابزارهایی به این محور متصل شده است. معمولاً این سیستم محوری زمینه حرکت اسپیندل در دو جهت X و Y را فراهم می‌کند که حرکت میز دستگاه باعث برش های عمودی می شود. اما در مدل های پیشرفته از دستگاه روتاری چوب شاهد پیشرفت در این سیستم هستیم و کلیه حرکت های افقی و عمودی توسط این سیستم انجام می گیرد. در حقیقت در این دستگاه های پیشرفته از سیستمهای به صورت 4، 6، 8، 10، 12،16 و 16کله استفاده می شود که می تواند به صورت همزمان برش های مختلف به صورت عمودی و افقی انجام دهند. با کنار هم قرار دادن این اجزا در دستگاه روتاری چوب و تصور کردن عملکرد هر کدام از آنها به راحتی می توان نحوه استفاده از این دستگاه ها را درک کرد. اگر برای خرید این دستگاه‌ها مشتاق شده اید یا در مورد استفاده از آنها به مشاوره بیشتر نیاز دارید، با ما در شرکت ماشین سازی آریا درتماس باشید.


مشخصات دستگاه

قابلیت ساخت کاسه تا قطر ۴۰سانت و پایه تراشی تا ۱متر و ۱۰ سانت
دارای مرغک مورس ۳ برای سوراخکاری
خروجی کار بدون میاز به سنباده کاری
کنترلر dsp richauto چهار محور و فلش خور
تکفاز و سه فاز به انتخاب مشتری
چهارنظام سایز ۱۶
موتور ۳ اسب موتوژن ۳۰۰۰ دور
ابزارگیر سایز ۸۰ ماشین کاری شده
سیستم حرکتی ریل و واگن و بال اسکرو
مناسب برای کاسه تراشی و مهره شطرنج و پایه مبل و پایه ستون منبت کاری شده و …
شاسی سنگین ۵۵۰ کیلو بدون کوچکترین لرزش


قیمت دستگاه های خراطی روتاری

قیمت به صورت نقد: 215/000/000 تومان
قیمت به صورت اقساط: 230/000/000 تومان
.مبلغ وام 100 میلیون تومان می باشد. تعداد اقساط 12 ماهه و بدون بهره می باشد

توضیحات:

  • نصب و راه اندازی نرم افزارها و همچنین آموزش طراحی آرتکم رایگان می باشد.
  • دستگاه دارای یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش می باشد.
  • هزینه انتقال دستگاه از کارخانه تا محل نصب بر عهده خریدار می باشد.

برای آشنایی با دستگاه خراطی روتاری بر روی ویدئو زیر کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.پر کردن فیلدهای نشانه‌گذاری شده‌ با * ضروری می‌باشد.